REFLEKSOLOGIA STÓP - DOBROCZYNNY WPŁYW DOTYKU
Czy lubisz być masowana i odpręża Cię masaż stóp? Czy jesteś w stanie poświęcić czas na chwilę relaksu? Dbasz o swoje zdrowie? Jeśli choć na jedno z tych pytań, odpowiedziałaś TAK to znaczy, że refleksologia stóp jest właśnie dla Ciebie.
Refleksologia stóp to stosunkowo „młoda” metoda terapii. Początki sięgają zaledwie pierwszej połowy XX wieku, to wtedy zaobserwowano związek między poszczególnymi strefami ciała człowieka, a punktami na stopach. Powiązanie było na tyle wyraźne, że postanowiono zgłębić to zagadnienie. W latach trzydziestych nastąpił przełom, który zawdzięczamy amerykańskiej masażystce Eunice Ingham, która rozwinęła wyjątkową technikę masażu receptorów na stopach. To właśnie w dużej mierze, dzięki niej możemy dziś korzystać z dobrodziejstw refleksologii.
Refleksologia jest metodą terapii, polegającą na uciskaniu odpowiednich punktów umiejscowionych na stopach, tak zwanych refleksów. Poszczególne miejsca przypisane są do określonego organu wewnętrznego lub części ciała. Nasze stopy odzwierciedlają ogólną kondycję naszego organizmu. Gdy uciskamy kciukami i palcami poszczególne miejsca, jesteśmy w stanie dotrzeć do ewentualnych źródeł choroby, poprawić i pobudzić krążenie, a także stymulować układ nerwowy. Refleksologia to technika masażu, która pozwala likwidować zaburzenia w funkcjonowaniu naszego organizmu. Nasuwa się pytanie co daje tak naprawdę refleksologia?
Daje odprężenie i relaks, ale także jest pomocna w rozwiązywaniu licznych problemów zdrowotnych:
- układ kostny: złamania, zesztywnienie stawów, skrzywienie kręgosłupa, bóle kręgosłupa, artretyzm, rwa kulszowa.
- układ nerwowy: bóle głowy, bezsenność, migrena, zawroty głowy, bóle zębów, epilepsja, skurcze mięśni, tik twarzowy, zapalenie mózgu, zapalenie opon mózgowych, kurcze w stopach, nogach, choroba Parkinsona.
- układ sercowo-naczyniowy: podwyższony poziom cholesterolu, nadciśnienie, niedociśnienie, choroba wieńcowa, zapalenie żył, udar mózgowy, żylaki.
- układ limfatyczny: guzy piersiowe, zakażenia, białaczka, ból gardła, migdałki.
- układ oddechowy: astma, zapalenie krtani, rozedma płuc, zapalenie płuc, zapalenie opłucnej, zapalenie zatok, migdałków.
- układ trawienny: biegunka, cukrzyca, cholesterol, marskość wątroby, hemoroidy, hipoglikemia, niestrawność, wzdęcia, zaparcia, żółtaczka.
- układ moczowy: bezmocz, zapalenie pęcherza, bolesne oddawanie moczu, nietrzymanie moczu, kamienie nerkowe, zapalenie nerek, uremia.
- problemy dermatologiczne: trądzik, egzema, łuszczyca.
- choroby oczu: jaskra, zaćma, gradówka, jęczmień.
- choroby laryngologiczne: głuchota, zaburzenia równowagi, ból ucha, szum w uszach, zawroty głowy.
Refleksologia stóp wpływa na każdy narząd, tkankę lub część ciała. Najkorzystniejsze działanie, terapia ta przynosi przy lekkich chorobach o przebiegu ostrym, jako natychmiastowa pomoc. Natomiast gdy choroba jest bardziej poważna, wtedy tą technikę masażu stosuje się jako uzupełnienie innych metod leczenia. Refleksologia działa w sposób holistyczny, opierając się na teorii, która mówi, że ludzki organizm znajduje odzwierciedlenie w poszczególnych jego częściach. Wszystkie organy „współpracują” ze sobą, osiągając wspólny cel, jakim jest prawidłowo funkcjonujący organizm. Dlatego poprzez refleksologię jesteśmy w stanie wpłynąć na swobodny przepływ energii w kanałach energetycznych oraz doprowadzić nasze ciało do naturalnej równowagi.
Myślę, że nikogo nie trzeba przekonywać, jak ważne w naszym życiu jest zdrowie, łatwo je stracić lecz bardzo ciężko odzyskać. Warto korzystać ze sposobów, wiedzy i metod, które pozwalają, lepiej funkcjonować naszemu organizmowi. Zresztą z refleksologii warto skorzystać dla samych walorów relaksacyjnych.